poslední fotografie

 

zahrady veřejné
architektonické prvky
3D zahrady- vizualizace
zahrady střešní

MFO Park ve švýcarském Zürichu


MFO Park je součástí developerského projektu Zentrum Zürich Nord v bývalé industriální zóně, kde se  nacházela továrna Maschinenfabrik Oerlikon (MFO), jež byla na konci 90. let 20. století zavřena. Zbylo po ní 52 hektarů nevyužitého průmyslového prostoru. Idea projektu  bylo vytvořit nové, obytné, administrativní a obchodní centrum, vše propracované tak, aby vznikl integrovaný systém různých typů otevřeného veřejného prostoru.

MFO Park zaujímá jen jednu část v tomto komplexu městské mozaiky – obdélníkovou parcelu o velikosti jednoho hektaru.
Na projektu MFO Parku spolupracovaly švýcarské firmy Burckhardt+Partner a Raderschall Landschaftsarchitekten AG. Podařilo se jim povýšit tradiční veřejný park rozšířením vertikálního rozměru a vytvořit tak fascinující hybridní architekturu, která navazuje na evropskou urbanistickou tradici.

 

vertikální zahrady - MFO

Vertikální zahrady MFO  Zurich, Švýcarsko

 

 

vertikální zahrady - MFO Zurich

Vertikální zahrady MFO Zurich, Švýcarsko

 

 

Stavbu tvoří obrovská kovová konstrukce tyčící se do výšky 18 metrů, která ohraničuje park ze tří stran, a opisuje tak tvar městského bloku. Její výraz odkazuje na nedávnou industriální minulost tohoto místa a je vlastně přehnanou postindustriální interpretací tradičních zahradních uměleckých elementů jako jsou treláž či altán, kterými se autoři inspirovali. Proto je také MFO Park nazýván „parkovým domem“ či „největším zahradním altánem na světě“.

Rozmístění  lávek a závěsných chodníčků v tomto třípatrovém parkovém domě umožňuje návštěvníkům procházet do různých úrovní konstrukce a vysunutých teras a zakusit i pocit husí kůže z pohledu do hloubky skrz průhledné mříže chodníčků. Rezonující kovový zvuk kroků na závěsných lávkách, mírná ozvěna hlasů a smíchu spolu s vibracemi ocelových lan vytváří příjemný rozměr prostoru, kde jsou návštěvníci zároveň pozorovatelé i aktéři.
Uvnitř domu tvoří kovová konstrukce něco jako promenádu, zatímco vnější plášť je pokryt hustým porostem rostlin, které mění barvu, vůni a texturu v závislosti na ročním období. Struktura rostlin sestává ze všech možných pnoucích rostlin, které jsou schopné přežít místní klima.

 

 

Vertikální zahrady  Zurich Vertikální zahrady Zurich

MFO park Zurich, Švýcarsko

 

 

MFO Park slouží také jako vzdělávací nástroj. U rostlin jsou umístěny cedulky se jmény, aby každý zvídavý návštěvník mohl snadno určit kolem rostoucí druhy, je jich tu na 100 druhů.
Tento vznešený, vzdušný a zelený prostor s minimalistickou kompozicí parkového domu se velmi rychle stal populárním místem k setkávání lidí. Nejspíš i pro jeho povznášející atmosféru se zde konají různé koncerty a venkovní kulturní akce. Efekt MFO Parku je ještě zvýrazněn v noci, kdy neonová světla na konstrukci i v terénu ozáří tento obří zahradní altán množstvím zářivých světel.

 

 

Vertikální zahrady Zurich Vertikální zahrady MFO Zurich

MFO park Zurich, Švýcarsko

 

 

 

Vertikální zahrady MFO Zurich

 

Na projektu spolupracovaly švýcarské firmy Burckhardt + Partner a Radeschall Landschaftsarchitekten AG

MFO park Zurich, Švýcarsko

 

 

Text : redakce, LN

Foto : dodali  autoři projektu