poslední fotografie

 

zahrady veřejné
architektonické prvky
3D zahrady- vizualizace
zahrady střešní

Největší květ na světě má v průměru více jak 1m.


V minulém roce jsme podnikli výpravu za největším květem na světě. Vypravili jsme se do deštných pralesů jižního Thajska do národního parku Khao Sok .Asi po týdenním pobytu v nádherné krajině jsme rafflesii našli. Náš fotoúlovek je endemit, Rafflesia kerrii, který dorůstá až 90cm. Tento druh je pojmenován po irském botanikovi a lékaři( A.F.G.Kerr).

 

Rafflesia keri

 

Celkově je známo asi 16 druhů raflesií. Všechny druhy se nacházejí v tropických oblastech jihovýchodní Asie . Je to parazitická bylina , která parazituje výhradně na kořenech druhů čeledi Vitaceae ,nepotřebuje proto a nemá své kořeny, stonky ani listy. Nejznámější je Rafflesia arnoldii . Květ rafflesie může mít průměr až 120cm a vážit i více jak 10kg. Zprvu květ zapáchá jako hnijící maso a později zápach slábne. Na kořeni liány nejprve vyroste bobule připomínající hlávku zelí , ta potom praskne a odhalí masivní květ s pěti dužnatými kališními lístky, které jsou nejprve cihlově červené ,později tmavnou a nakonec zčernají..

 

Rafflesia kerii

Rafflesia kerii

Rafflesia před rozkvětem Rafflesia po odkvětu

 

 

Rafflesia kerii

 

Detail květu

 

 

 

Tento květ kvete cca jeden týden. Zápach má přilákat hmyz k opylení . Samčí a samičí rostliny se nenacházejí v těsné blízkosti a opylení je často vzácností. Plodem rafflesie je dužnatá bobule obsahující tisíce drobných tvrdých semen. Všechny známé druhy jsou v ohrožení. Najít je a ještě v době květu je vzácností.

 

Khao Sok

 

Khau Sok, jižní Thajsko - místo nálezu Raffresiee kerii

foto a text :    Schlitz Jan